Projektor multimedialny już od lat jest nieodłącznym narzędziem do prezentacji. Wykorzystywany jest do przedstawiania ofert, targów, szkoleń, konferencji czy lekcji w szkołach. Ale nie tylko, można go również spotkać w barach, dyskotekach, domach, a nawet w kościołach. Jednak by dokonać zakupu odpowiedniego dla nas projektora multimedialnego, należy odpowiedzieć na kilka pytań, które pomogą wybrać idealny dla nas rzutnik.
Projektory to urządzenia służące do prezentacji obrazu na ekranie, przy pomocy otrzymywanego sygnału. Źródłem sygnału może być komputer, kamera, magnetowid czy telefon. Wybierając rzutnik należy zwrócić uwagę na pięć najważniejszych parametrów: rozdzielczość, jasność, technologię przetwarzania obrazu, kontrast, a także żywotność lampy. Warto również skupić się na wielkości rzucanego obrazu, odległości projekcji, wadze całkowitego urządzenia czy poziomie emitowanego hałasu.
Proporcje wyświetlania: 16:9, 16:10, 4:3
Proporcje wyświetlania są bezpośrednio związane z rodzajem projektora. Dla kin domowych wybiera się format 16:9, czyli panoramiczny, natomiast do celów biznesowych najczęściej stosuje się format 4:3. Nowością jest wprowadzenie projektorów o proporcjach 16:10, a to głównie dlatego, że większość laptopów posiada panoramiczne matryce.
Jasność
Bez wątpienia jasność lampy jest jednym z głównych aspektów, które bierze się pod uwagę dokonując wyboru rzutnika. Obowiązuje tu bardzo prosta zasada – projektory do kina domowego powinny mieć najciemniejszą, ponieważ projekcje przeważnie wykonywane są w zaciemnionych pomieszczeniach. Rzutniki przenośne znajdują się po środku skali jasności, natomiast projektory stacjonarne przeznaczone do sal są najjaśniejsze, ze względu na to, że często muszą wyświetlać obraz w jasnych salach i aulach. Wyposażenie do kina mieści się w przedziale 1000-1500 ANSI, urządzenia przenośne oraz multimedialne 1500-2750, natomiast powyżej 3000 są w pełni dedykowane do rozwiązań stacjonarnych.
Przeznaczenie projektora multimedialnego
Wybór rzutnika w głównej mierze zależy od tego, gdzie i do jakich celów będzie wykorzystywany. Warto pamiętać, że projektor multimedialny do kina, nie spełni swoich funkcji na przykład w salach konferencyjnych. Dlatego na wstępie trzeba określić jego zakres działania, ponieważ bardzo ciężko jest znaleźć rzutnik, który sprawdzi się w każdych warunkach i okolicznościach.
Kontrast
Kolejnym ważnym aspektem, szczególnie w projektorach kina domowego jest kontrast. Odpowiada on za to, jakiej jakości kolory będą wyświetlone. W innych typach projektorów nie ma to już wielkiego znaczenia, gdyż przedstawiane wykresy czy tabele podczas prezentacji nie wymagają zbyt dużego nasycenia. W przypadku kina domowego, dobry projektor powinien mieć nie mniej niż 6000:1-7000:1. W przypadku projektów wykorzystywanych w celach biznesowych kontrast 500:1 będzie wystarczający i spełni wymagania.
Rozdzielczość
Projektor multimedialny do kina domowego powinien oferować co najmniej rozdzielczość natywną 1280×720 (WXGA). Panoramiczne rzutniki multimedialne wykorzystywane do prezentacji mają rozdzielczość 1280×800. Należy pamiętać, żeby zwracać uwagę tylko i wyłącznie na rozdzielczość natywną, ponieważ producenci przeważnie podają rozdzielczość kompresowaną, co oznacza, że o takiej rozdzielczości projektor będzie przyjmował sygnał, a następnie przeskaluje go w dół, czego efektem będzie znaczna utrata jakości obrazu.
Żywotność lampy
Przy wyborze warto zastanowić się jak intensywnie będzie wykorzystywany projektor. Jeżeli ma być używany praktycznie codziennie przez kilka godzin, należy sprawdzić ilość godzin gwarantowanych przez producenta ale także z jakimi kosztami wiąże się zakup nowej lampy. Należy pamiętać, że jeżeli projektor często będzie przenoszony lub używany w zadymionych pomieszczeniach, to filtry powinno czyścić się co kilkaset godzin, co wydłuży jego żywotność. Większość projektorów posiada lampy wystarczające na około 2000h normalnej pracy lub 3000h pracy w trybie ekonomicznym.
Zoom cyfrowy i optyczny
Zoom, czyli przybliżenie znajduje się w praktycznie każdym projektorze, jednak różnią się jego zakresem. By nie tracić na jakości, należy używać zoomu optycznego, gdyż cyfrowy zawsze powiększa nienaturalnie obraz, przez co traci on na jakości.
LCD czy DLP?
LCD i DLP to konkurujące ze sobą technologie, które mają zastosowanie w rzutnikach multimedialnych. Obecnie nie ma praktycznie różnic pomiędzy tymi technologiami i teraz zależy to głównie od naszych indywidualnych preferencji. LCD charakteryzuje się lepszymi kolorami w jasnych obiektach, a także mniejszym zapotrzebowaniem na prąd, jednak ma też wady – bardziej widoczne piksele i mniejszy kontrast. Natomiast DLP ma bardziej płynny obraz i delikatnie lepsze czernie, jednak by mieć lepsze nasycenie kolorów, to wymagana jest większa jasność w przypadku oświetlonych pomieszczeń.