O podatku akcyzowym w mniejszym lub większym stopniu słyszał każdy. Ostatnio bez dwóch zdań wykańcza on kierowców, którzy musza zmagać się z niepoprawnie drogimi cenami paliwa na stacjach. Jest on jednak nieodłącznym elementem naszego życia i każda osoba, a tym bardziej jej portfel, w mniejszym lub większym stopniu musi być zaznajomiona z jego działaniem, by nie czuć się zaskoczonym. Jak więc działa akcyza?
Akcyza – więcej pieniędzy do wydania przez konsumenta
Otóż, akcyza, a raczej nazywany tak w skrócie podatek akcyzowy, to podatek konsumpcyjny. Oznacza to, że jest on już wliczony w cenę danego produktu i nie jest on powszechny, jak ma to miejsce na przykład w przypadku VAT-u. Dodatkowo podatek ten obciąż w pełni konsumenta, gdyż dopiero nabywca towaru jest zobligowany do zapłacenia akcyzy. Oczywiście nie wszystkie produkty są na nią narażone. W Polsce ta lista nie jest najdłuższa i zamyka się ona do napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych oraz energii elektrycznej, a także wspomnianej wcześniej benzyny oraz oleju napędowego. Są to więc rzeczy o ogromnej sprzedaży, a razem z płaceniem całego podatku przez konsumenta, widzimy dlaczego niektóre podatki akcyzowe są tak wysokie.
Jest jednak parę sytuacji, w których to producent lub importer są zmuszeni do zapłacenia akcyzy. Przede wszystkim jest to uzyskanie pozwolenia na sprzedaż danego produktu w naszym kraju, eksport oraz import towaru, produkcja takich wyrobów oraz wyprowadzenie takich towarów ze składu podatkowego. Istnieje kilka stawek akcyzy, która jest dobierana na podstawie albo z góry przewidzianych wartości, albo procentowa wartość ceny detalicznej.
Podatek akcyzowy może być więc dla wielu dość skomplikowana sprawą. Jego wielkość może się naprawdę często zmieniać lub rosnąć, a koniec końców obrywa i tak ostateczny producent. Jeżeli jednak jesteś importerem lub producentem wyrobów akcyzowych, prawo podatkowe szczególnie w tej kategorii musisz mieć w małym paluszku, by nie stracić pieniędzy i transport nie skończył się niemiłymi konsekwencjami.