Posiadanie projektora multimedialnego, znajduje się w sferze marzeń każdego kinomana, jednak dla uzyskania prawidłowego obrazu, konieczny będzie jeszcze odpowiedni ekran projekcyjny. Kiedy zainstalujemy takie urządzenie w miejscu, gdzie istnieje możliwość regulacji oświetlenia, a także z dobrym nagłośnieniem, z pewnością uda się nam stworzyć namiastkę prawdziwej sali kinowej.
Za pomocą projektora, możemy oglądać filmy, transmisje sportowe, czy też grać na konsoli na ekranie o sporej przekątnej. Oczywiście obraz może być wyświetlany na ścianie, jednakże w wielu wypadkach nie spełni to oczekiwań najbardziej wymagających. Otóż zwykła, pomalowana na biało ściana, a nawet taka idealnie gładka – nie będzie mogła idealnie odbić padającego na nią światła. Obraz wówczas często będzie zniekształcony, będzie miał gorsza ostrość, a także nasycenie barw oraz kontrast.
Projektory multimedialne nie należą do tanich urządzeń, natomiast przy zakupie takiego sprzętu, obowiązkowymi zakupem stają się też ekrany projekcyjne. Tylko dzięki nim, możliwe będzie uzyskanie najwyższej jakości obrazu. Co więcej, dobry ekran pozwoli nam w pełni wykorzystać możliwości naszego projektora.
Jaki ekran do projektora powinniśmy wybrać?
Ekran projekcyjny produkowany jest z takich materiałów, które pozwalają poprawić parametry wyświetlanego przez projektor obrazu. Jest to też pewien dodatek, dzięki któremu wzrasta komfort użytkowania. Podczas zakupu, warto abyśmy zwrócili uwagę na rodzaj powierzchni projekcyjnej jaki zastosowano, a także na rozmiar i proporcje. Warto wiedzieć, że modele ekranów będą różniły się od siebie zarówno budową, jak i sposobem montażu. Spotkamy ekrany przenośne na statywie, rozwijanie ręcznie bądź elektrycznie, ekrany ścienno-sufitowe, czy też konstrukcje ramowe, które są na stałe przytwierdzane do ściany.
Mobilne modele ekranów do projektora posiadają specjalny stojak, a taki zestaw możemy po seansie zwinąć i schować. Rozwiązaniem są też ramowe ekrany projekcyjne, które wykonuje się z aluminiowych profili mocowanych do ściany. Powierzchnia ich wykonana jest z materiału wysokiej jakości, a dzięki brzegom, światło może być odbijane na boki. Najdroższym wyjściem okażą się jednak ekrany rozwijane ręcznie, lub też za pomocą silnika elektrycznego. Obudowa tych modeli montowana jest na ścianie lub na suficie, a samo sterowanie może odbywać się za pomocą klasycznej korbki, pilota, a nawet aplikacji na naszym smartfonie.
Ekrany często różnią się od siebie sposobem projekcji. Tym samym, mamy do wyboru ekrany do projekcji przedniej, a także do projekcji tylnej. Zanim dokonamy wyboru i zakupu, należy wziąć pod uwagę typ posiadanego przez nas projektora. Ważna będzie również odległość miejsca oglądania, od miejsca, w którym planujemy zamocować ekran. Koniec końców, nie mniej istotny jest również poziom zaciemnienia naszego pomieszczenia. Wiele może zaleć także od odpowiedniego doboru wymiarów oraz typu powierzchni, z której ekran jest wykonany. Co więcej, istnieje szereg parametrów, które mogą warunkować to, czy sprzęt będzie spełniał nasze oczekiwania.
Najpopularniejsze ekrany projekcyjne
Z uwagi na przeróżne potrzeby i warunku w jakich użytkowane są ekrany do projektorów, wyróżnia się kilka modeli tego typu sprzętów. Dostępne są m.in. ekrany przenośne, podłogowe, a także montowane na statywie, instalowane na stałe ramowe ekrany, a także ścienne bądź sufitowe ekrany, które rozwija się ręcznie, lub też przy pomocy napędu elektrycznego. Przenośny ekran projekcyjny, najczęściej rozkłada się na specjalnym trójnogu, który to z kolei ustawiany jest na podłodze. Największą zaletą tego rozwiązania jest niewygórowana cena, mobilność, a także szybka i łatwa instalacja dosłownie w każdym miejscu. Nie jest to jednak rozwiązanie, które jest pozbawione jakichkolwiek wad, gdyż mamy tutaj do czynienia z konstrukcja o dość małej stabilności, a przy tym pojawia się konieczność często składania i rozkładania. Alternatywą jest chociażby przenośny ekran podłogowy do projektora. Ten jest z kolei ustawiony na pojedynczej nodze, a przy tym rozwijany z belko nawojowej, która to ukryta jest w specjalnej walizce. Tego typu konstrukcja jest znacznie cięższa a tym samym stabilniejsza od tej na trójnogu. Co więcej, daje nam gwarancję ekranu o gładszej powierzchni, jednak jest znacznie bardziej problemowa, w wypadku jej transportu.