Kawa spotyka się z bardzo długim procesem obróbki przed tym, zanim znajdzie drogę do naszego kubka lub filiżanki poprzez ekspres do kawy. Wszystko zapoczątkowane jest na plantacji, a kończy się w palarni kawy, co wskazywane jest jako etap najważniejszy. Jak wyglądają sposoby obróbki kawy we wszystkich fazach jej powstawania?

Najpierw, kawowiec dostarcza nam ziarna

Ciemnobrązowe ziarenka o aromatyczny zapachu to efekt finalny wielu faz, które kończy palarnia kawy. Kawowiec jest rośliną o wielu odmianach, jednak najbardziej znana jest arabica i rubosta, gdyż tylko z nich otrzymuje się znaną nam kawę. Te świetnie wzrastają na obszarze strefy równikowej, aczkolwiek zróżnicowane warunki nie powinny im szkodzić. W wielu krajach mówi się  zatem, że te słyną z naprawdę dobrej kawy.

Kawowiec najlepiej czuje się w warunkach, które gwarantują mu zarówno dużą wilgotność, jak i wysoką temperaturę. Arabica uwielbia warunki tropikalne i górzyste tereny, które sięgają niekiedy dwóch tysięcy metrów. Z kolei robusta najczęściej rośnie przy jeszcze wyższych temperaturach, jednak na terenach równinnych. Co jest godne uwagi, jest to odmiana, która doskonale znosi działanie chorób oraz szkodników. Takie kraje jak Brazylia, Indie, Wietnam, Etiopia oraz Madagaskar słyną z uprawy tych dwóch rodzajów kawowca.

Na czym polega wydobycie oraz obróbka ziaren kawowca?

Dystrybutor kawy w naszym domu lub biurze dostaje ziarna, które zaczynają swoją drogę na poziomie plantacji kawowca. Kiedy owoce są dojrzałe może dojść do zbiorów. Jest to proces bardzo nierównomierny, dlatego preferowane są zbiory ręczne, a tylko na ogromnych plantacjach wykonuje się to maszynowo. Dopiero później suszy się ziarna na słońcu i oczyszcza się je za pomocą metody mokrej bądź suchej.

Mokrym sposobem, za pomocą wody usuwa się pozostałości skórki i miąższu, a przy metodzie suchej, jest to po prostu wykonywane maszynowo, aż pozostaną jedynie same ziarna. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, wymaga się jeszcze przeprowadzenia selekcji i sprawdzenia jakości ziaren, aby te mogły w końcu zostać przewiezione do palarni kawy.

Końcowy etap obróbki ziaren, czyli ich obecność w palarni kawy

W palarni kawy dochodzi już do ostatecznej obróbki ziaren, aby te mogły osiągnąć znany nam ciemnobrązowy kolor i wyjątkowy aromat. Kawa bezpośrednio przywieziona z palarni zawsze będzie smakowała najlepiej, stąd te często znajdują się na terenie tych krajów, gdzie planuje się ich sprzedaż.

Za pomocą specjalnych pieców i zastosowanych ustawień oraz parametrów, roasterzy wypalają ziarna, aby możliwe było uzyskanie odmiennych smaków kawy. To dzięki temu mamy później szansę zaparzyć takie kawowe napoje, jakie tylko lubimy i to w najbardziej niespodziewanych konfiguracjach.

By admin