Wynajem długoterminowy dość późno zaczął zyskiwać na popularność jeżeli spojrzeć na to, od kiedy funkcjonuje. Obecnie, jawi się jako ciekawa alternatywa m.in. dla o wiele bardziej znanego leasingu, a nawet kredytu. Wielu nie jest przekonanych do tej formy finansowania i podchodzi do niej sceptycznie, jednak w wielu przypadkach będzie to opcja najbardziej korzystna.

Wynajem długoterminowy i jego najważniejsze cechy oraz uwarunkowania

Długoterminowy wynajem aut to szansa na zyskanie dostępu do samochodu, za co musimy regularnie opłacać czynsz, którego wysokość reguluje umowa. Nie ma znaczenia, czy interesuje nas BMW, czy też bogata wersja modeli Audi wynajem długoterminowy sprawi, że zyskamy szerokie pole manewru. Prawda jest taka, że często mylimy tę opcję z leasingiem. Fakty są takie, że umowa leasingowa nie daje nam gwarancji tak bogatego zestawu usług dodatkowych, a to szansa na sporą redukcję kosztów, gdyż wydatkiem jest jedynie paliwo. Dodatkowo, nie musimy uiszczać wpłaty własnej oraz martwić się formalnościami, które bierze na siebie firma finansująca.

Musimy być jednak świadomi, że wykupienie pojazdu może być tutaj nieopłacalne i bardzo kosztowne. Warto dokonać tego, kiedy kończy się nam umowa leasingowa, ponieważ wówczas możemy zrobić to na preferencyjnych warunkach.

Kto może sięgnąć po opcję najmu długoterminowego?

Nie wszyscy mają świadomość tego, że najem długoterminowy aut to rozwiązanie wyłącznie dla przedsiębiorców, gdyż coraz częściej decydują się na niego także osoby prywatne. Przedsiębiorca zyskuje korzyści związane ze stabilizacją kosztów, przy jednoczesnej oszczędności czasu, gdyż to firma bierze na siebie formalności. Klient indywidualny może bezproblemowo korzystać z auta, nawet jeśli jego zdolność kredytowa nie jest najlepsza.

Zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy rozwiązanie to będzie opłacalne. Klienci najbardziej cenią sobie stały poziom kosztów. Pełne opłaty dotyczą tutaj nie tylko długości okresu umowy, ale też modelu auta na jaki postawimy. Nie zapominajmy jednak, że wypożyczalnia ma prawo nałożyć na nas limit dotyczący maksymalnego przebiegu, jaki możemy osiągnąć podczas roku lub miesiąca. Przekroczenie ustalonej liczby kilometrów o chociażby jeden, wiąże się już z dodatkowymi opłatami.

W sytuacji, kiedy pragniemy nie spotkać się z żadnymi kolejnymi konsekwencjami finansowymi, warto wnikliwie zapoznawać się z warunkami umowy, zanim jeszcze zdążymy złożyć pod nią podpis. Dodatkowo, jesteśmy zobowiązani do szczególnego dbania o pojazd, gdyż kiedy po zakończeniu umowy musimy go oddać, ten powinien prezentować zadowalający stan. Nadmierna eksploatacja z pewnością nie jest niczym wskazanym. Z uwagi na to, jest to najlepsza opcja dla tych, którzy wymagają dostępu do samochodu, jednak nie planują korzystać z nich nieustannie i bardzo intensywnie. W przeciwnym wypadku, o wiele lepiej rozejrzeć sięga innym rozwiązaniem i metodą finansowania pojazdu.

By admin