Kiedy dochodzi do utraty zęba, bardzo ważne jest natychmiastowe uzupełnienie ubytku. Jeśli zależy nam na trwałym efekcie i względach estetycznych, najlepiej sięgnąć po implantologie, która jest metodą najbardziej fizjologiczną. Nim jednak wybierzmy odpowiedni gabinet, który zajmie się naszymi brakami w uzębieniu, warto zapoznać się bliżej z implantologia, aby nie bać się wielu mitów krążących wokół tego zagadnienia.
Specjaliści są zdania, że implantacja nie należy do najłatwiejszych zabiegów, stąd ich cena bywa dość wysoka. Sporo informacji uzyskamy w Internecie, ponieważ tam zwykle publikowane są pełne cenniki danych usług, które świadczą poszczególne gabinety. Czasami wystarczy już to, że wprowadzimy do wyszukiwarki prawidłowe hasło, chociażby implanty Warszawa cena, a wówczas otrzymamy listę popularnych ofert gabinetów z naszej okolicy.
Nasze naturalne zęby i implanty – garść przydatnych informacji
Jak dowiemy się z licznych źródeł, człowiek potrzebuje 32 zębów dla prawidłowego funkcjonowania. Fakty są jednak takie, że spora część z nas boryka się z wadami zgryzu, co najczęściej ma podłoże w braku miejsca na kompletne uzębienie. Przyczyną tego jest ewolucja, a dokładnie zmniejszenie się rozmiaru szczęki człowieka. W wyniku tego, dziś już mając 28 zębów, możemy mówić o posiadaniu pełnego uzębienia.
Okazuje się, że do utraty zęba może dojść w różny sposób, jednak głównie są to miejscowe bądź ogólne urazy, a czasami także zaniedbanie higieny jamy ustnej. Wszelkie braki w naturze nie mogą być uznawane, dlatego wszystkie funkcje zęba, którego utraciliśmy będą musiały przejąć te pozostałe. To jednak nie zda się na nic, gdyż sprawi tylko, że pojawią się miejscowe przeciążenia. Co więcej, ucierpią na tym nie tylko zęby sąsiadujące oraz przeciwstawne. Dotknie to również układu naszych ust oraz wyglądu policzków. Nasze ciało będzie starać się samodzielnie wypełnić powstałe luki, zatem zacznie wysuwać i przesuwać zęby. Jeżeli na kość nie działają fizjologicznie jakiekolwiek siły, będzie ona zanikać, aż w końcu stanie się ona cienka i bezwartościowa pod względem kształtu i budowy. Wówczas, odbudowa utraconego zęba będzie mocno utrudniona. Obecnie jednak, mamy możliwość skorzystania z implantacji, która jest metodą możliwie najbardziej fizjologiczną.
Implanty zębowe
Najprościej rzecz ujmując, implant jest tytanowym zamiennikiem naturalnego korzenia zębowego. Jeżeli chodzi o kształt, najczęściej będzie on walcowaty z porowatą lub gwintowaną powierzchnią. Po wszczepieniu implantu, oczekuje się procesu osteointegracji, czyli połączenia się go z kością. Dzięki temu, siły życia przeniosą się na odpowiednią kość.
Implantacja i zagrożenia, jakie mogą jej towarzyszyć…
Wokół implantacji krąży sporo legend, a te mówią chociażby o tym, że zabieg jest bolesny oraz może spowodować liczne komplikacji oaz efekty uboczne. Jest to kompletnie niezgodne z prawdą, a jak podają statystki, aż 98% wszystkich implantacji kończy się powodzeniem. Niesamowicie rzadko zdarza się, że implant nie przyjmuje się w organizmie pacjenta. W takim wypadku, należy go usunąć i po wygojeniu się miejsca implantacji, można wszczepić kolejny. Warto wiedzieć też, że nie wiąże się to wcale z poważnymi konsekwencjami, a może jedynie sprawić, że nieco wydłuży się okres leczenia.