Outsourcing stał się synonimem oszczędności, taniej siły roboczej, ostateczności przy tworzeniu zaplecza finansowego. Skąd tak pejoratywne skojarzenia? Zapewne z ogromu rynku na całym świecie, który jest tak konkurencyjny, że ciężko utrzymać równomierną jakość. Firm jest wiele, lecz zapotrzebowanie ciągle rośnie – mocne i stabilne przedsiębiorstwa przebierają w zapytaniach topowych firm ze Stanów Zjednoczonych, zachodniej Europy lub skandynawii. Niestety, zdecydowana większość rynku walczą o chociażby jednego klienta – stąd spadek jakości. Czy outsourcing jest tak zły i czym jest offshoring? Przeczytaj ten tekst i rozwiej swoje wątpliwości!

Czym jest offshoring wytwarzania oprogramowania?

To odmiana offshore outsourcing software development company, która została sklasyfikowana jako ta, która z reguły jest tańsza, komunikacja w przypadku takich projektów jest daleka doskonałości i nie wymaga większej interakcji. Dobry przykład takiego działania to offshoring wytwarzania oprogramowania projektu pochodzącego ze Szwecji do Indii. Niestety ale różnice w prawie, przyzwyczajenia kulturowe, etyka pracy będzie w tych dwóch, przytoczonych krajach skrajnie różna. To ryzyko, które zawsze jest wliczone gdyż każdy CEO delegujący “development” całego rozwiązania kompletnie nieznanej firmie, zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa.

Firmy, które korzystają z offshore outsourcingu i ich potrzeby

Tak naprawdę z offshore korzystamy poniekąd wszyscy, korzystamy z Facebooka który posiada programistów na drugim końcu świata. Korzystamy z mebli, które zostały wyprodukowane w Chinach lub Ameryce Południowej. To niezbędny do funkcjonowaniu wielu biznesów model outsourcingu.

Wytwarzanie oprogramowania na masową skalę przy ogromnym braku programistów w środkowej i zachodniej Europie jest niesamowicie odczuwalny dla większości firm. A więc jest to rozwiązanie, które automatycznie rozwiązuje problem ponieważ po pierwsze dostarcza programistów, a po drugie pozwala obniżyć koszt.

Czym jest przeciwieństwo offshoringu? Jak znaleźć firmę stosującą outsourcing?

Jeżeli poznałeś już pojęcie offshoringu, dużo łatwiej będzie Ci zaznajomić się z pojęciem nearshoringu. Outsourcing został tak naprawdę podzielony na właśnie te konkretne dwie definicje delegowania jakiegoś zadania – offshoring oraz nearshoring.

Nearshoring to nic innego jak delegowanie jakiegoś zadania, w naszym przypadku oczywiście wytwarzania oprogramowania do kraju, który jest położony blisko. Sama lokalizacja odgrywa spore znaczenie lecz nie jest determinantem, dużo ważniejsze jest podobieństwo kulturowe, podobieństwo w etyce wykonywanej pracy oraz obowiązującym prawie. Niemcy często korzystają ze wsparcia polskich programistów ponieważ te dwa kraje znajdują się w Unii Europejskiej, przez co są identycznie zobowiązanie wobec istniejącego prawa. Oba te kraje też posiadają swobodę w posługiwaniu się językiem angielskim co jest ogromnym ułatwieniem komunikacyjnym. Dlatego też warto rozróżniać te dwa, a w zasadzie trzy pojęcia, które ostatnio stały się tak popularne!

By admin