Czym jest w ogóle endoproteza kolana. Jak powinna przebiegać rehabilitacja, jakie powikłania mogą wystąpić oraz jakie są jej wskazania? Ne te pytania musimy sobie odpowiedzieć, jeśli chcemy mieć wiedzę na temat rehabilitacji po endoprotezie kolana. Dzięki wielu operacjom chirurgicznym jesteśmy w stanie rozwiązać wiele problemów. Jednak niezwykle istotny jest czas po operacji, kiedy musimy odzyskać pełną sprawność ruchową oraz wrócić do „zwykłego” funkcjonowania. Ważną rolę w tym zakresie odgrywa fizjoterapia.

Co musimy wiedzieć o endoprotezie kolana?

Otóż endoproteza kolana jest niczym innym, jak implantem, który jest przygotowany dla organizmu z biomateriałów. Polega on na częściowym lub całkowitym zastąpieniu zniszczonych lub mocno uszkodzonych elementów w stawie kolanowym. Protezę trzeba wszczepić na drodze chirurgicznego zabiegu. Ten określamy mianem endoprotezo plastyki. Zabieg jest dosyć skomplikowany. Jednak w pewnych sytuacjach jest on konieczny dla nas. Dzięki wprowadzeniu implantu wypełni się brakujące ubytki w strukturalnej budowie stawu kolanowego. Chodzi o przywrócenie do jego prawidłowego funkcjonowania. Ważny jest także odpowiedni poziom stabilizacji w czasie ruchu oraz spoczynku. Korzyści ze stosowania endoprotez są ważne, szczególnie kiedy mowa o złożonym i niezwykle ważnym stawie. Otóż, rehabilitacja po endoprotezie kolana jest niezbędna.

Zabieg endoprotezoplastyki. Jak wygląda?

Sama operacja, której zadaniem jest wszczepienie implantu do stawu kolanowego zajmuje mniej więcej dwie godziny. Operacja odbywa się przy całkowitym znieczuleniu pacjenta. Wtedy taka osoba praktycznie wcale nie odczuwa nawet najmniejszego bólu. Kolano zostanie prawidłowo odtworzone w części przedniej. Pierwszy etap endoprotezoplastyki polega na wykorzystaniu stawu próbnego, co pozwala na odpowiednią ocenę możliwości ruchowych kolana, które ma zostać zoperowane. Trzeba także wprowadzić odpowiednie poprawki, zanim zakończy się operacja.

Jakie mogą pojawić się powikłania po endoprotezoplastyce kolana?

Na pewno sam zabieg, który polega na wszczepieniu implantu do stawu kolanowego, wiąże się z pewnym ryzykiem. Mogą wystąpić różne powikłania. Te mogą wydłużyć sam proces regenerowania ustroju po operacji oraz może to mieć wpływ na skuteczność procesu odbudowy możliwości ruchowych, które zostały utracone. Najczęstszymi powikłaniami są dolegliwości bólowe w miejscu, w którym był przeprowadzany zabieg. Może także rozwinąć się opuchlizna. Endoproteza może się obluzować lub też zwichnąć. Musimy mieć tego świadomość.

By admin