Gdy decyzja o zakupie projektora zostanie już podjęta, niezależnie od tego gdzie będziemy go wykorzystywać, najczęściej nie obędzie się bez wsparcia ekranu projekcyjnego. Całe szczęście, rynek może zaoferować nam naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, czyli wiele modeli oraz typów ekranów. Tym samym jednak, często okazuje się po prostu, iż wybór najlepszego ekranu jest dość dużym wyzwaniem.
Odpowiedni rodzaj ekranu
Ekran projekcyjny to sprzęt, którego podział często odbywa się przez pryzmat jego przeznaczenia. Przenośne, lub innymi sowy mobilne ekrany, które ustawia się na statywie, są bardzo wygodne w transporcie i podczas ich rozkładania, stąd to najlepsze rozwiązanie, chociażby dla kina plenerowego. Ekrany ścienno-sufitowe to te, które zwykle znajdziemy w szkołach lub w salach konferencyjnych. Mocuje się je bezpośrednio do listy, a zwija i rozwija automatycznie pilotem, przyciskiem na ścianie, lub manualnie – specjalnym uchwytem. Znane są też ekrany zaopatrzone w napinacze, które doskonale niwelują ewentualne pofałdowania. Niektóre modele posiadają czarne ramki, które wpływają na kontrast obrazu. Dodatkowo, te również mogą być w wersji mobilnej.
Ekran i jego format
Format ekrany do projektora to bardzo istotna kwestia, a powinien on być dostosowany do tego, jak prezentują się proporcje wyświetlanego obrazu. Najpopularniejsze formaty to 4:3 oraz 16:9. Ten pierwszy dedykowany jest do wyświetlania statycznych obrazów – zdjęć, zestawień, czy też wykresów, dlatego doskonale sprawdza się w salach konferencyjnych i na aulach wykładowych. Drugi to standardowe rozwiązanie dedykowane dla filmów i gier, stąd zwykle wykorzystywane jest w domach i w plenerze.
Oczywiście, konfiguracji jest o wiele więcej, a dowodem na to jest istnienie modeli, których format to np. 16:10, lub też 1:1. Pierwszy z nich to idealne wyjście dla obrazów ruchomych, a drugi dla tych statycznych.
Typ powierzchni ekranu
Bardzo ważnym aspektem jest rodzaj powierzchni, z jakiej powstał dany model ekranu. Te mogą bowiem różnić się od siebie tak samo kolorem, grubością, poziomem odbicia światła, jak i kątem widzenia. Zgodnie z zasadami, do wyświetlania statycznych obrazów, powinniśmy stosować grube ekrany w białym kolorze, a przy tym także o odpowiednio szerokim kącie widzenia. Dzięki temu, z pewnością sprawdzą się one w aulach i na salach konferencyjnych. Jeśli mamy do czynienia z dobrze oświetloną salą, powinniśmy dopilnować, aby był to ekran o wysokim współczynniku odbicia światła. Natomiast pamiętajmy także o tym, że ze wzrostem współczynnika odbicia światła, będzie zawężać się kąt widzenia.
Jeśli chcemy wybrać najlepszych ekran do naszego kina domowego, warto sięgać po te modele, które są w szarym kolorze. Dzięki temu, możliwe będzie poprawienie odcieni czerni, a także kontrastu. W tym wypadku, kąt widzenia nie jest aż tak ważny, o ile mamy zamiar oglądać nasze seanse, siedząc na wprost ekranu.
Czasami spotkamy się z takimi ekranami, które nadają się do projekcji tylnej. Wówczas, rzutnik ustawia się po drugiej stronie. Jeśli z kolei postawimy na ekrany perforowane, będą one świetnie przepuszczać dźwięk. Idealnie nadadzą się do miejsc, gdzie nagłośnienie to sprzęt, który jest zainstalowany na stałe.
Ekran i jego umiejscowienie
Aby organizowane przez nas seanse filmowe były jak najbardziej komfortowe, powinniśmy dopilnować tego, by wysokość ekranu wynosiła 1/6 odległości od miejsca gdzie siedzimy. Dodatkowo, warto pamiętać też o tym, aby dolna krawędź ekranu nie sięgała niżej, niż metr od podłogi. W niektórych sytuacjach możemy modyfikować te zasady, a to np. w pomieszczeniach o nieco bardziej ograniczonych możliwościach. Sporo będzie zależało również od naszych preferencji. W skrócie – ekran i projektor musi być ustawiony w taki sposób, aby umożliwiać nam korzystanie z obrazu wysokiej jakości, dając też komfort widzom.